EKMEKÇİOĞLU – KİLSAN

EKMEKÇİOĞLU – KİLSAN

Şirketin kurucu ortaklarından Ahmet Fethi Ekmekçioğlu, iş hayatına Eskişehir'de ticaretle başlamış, 1951 yılında İzmir'de Altın Yağ ve Altın Kiremit fabrikalarını kurarak sanayiciliğe adım atmıştır. 1961 yılında İzmir'deki işlerini İzmirli ortaklarına bırakarak İstanbul'a gelmiştir. Sarıyer Büyükdere'deki Topser Tuğla Fabrikası’nı (Şu anda Sedatkent Villaları) Yapı ve Kredi Bankası'ndan kiralamış daha sonra satın almıştır. Bu arada Üsküdar Küçüksu'da bir tuğla fabrikası satın alınmış ve Beykoz Paşabahçe'de bir tuğla fabrikası kiralanmış, 1966 yılında ise Tekirdağ Şarköy Mürefte'de 45.000 m2 arsa üzerinde 10.000 m2 kapalı alanlı bir tuğla fabrikası daha inşa edilerek toplam 4 fabrikayla üretime devam edilmiştir.

İstanbul'daki fabrikaların şehir içinde kalması ve İstanbul'un hızlı bir yapılaşmaya girmesi nedeniyle artan talebi karşılamak amacıyla, 4 fabrikanın üretiminden daha fazla bir kapasiteye sahip olunacak yeni bir fabrika kurma arayışına girilmiştir. Bu amaçla İstanbul Kemerburgaz'da 1973 yılında 40.000 TL sermayenin %20'si İş Bankası ve Sınai Kalkınma Bankası'nda olmak üzere Kil-San Kil San. ve Tic. A.Ş. Alman teknolojisi ile kurulmuş ve fabrika 1975 yılında üretime başlamıştır. 270 dönüm arazi üzerine toplam 45.000 m2 kapalı alan olarak kurulan fabrika, günlük 1.500 ton kil madeni işlemekteydi. 200 m uzunluğundaki tünel fırınıyla halen dünyanın en büyük fırınına sahiptir. Kil-San üretime başlayınca İstanbul'daki diğer 3 fabrika kapatılmıştır. 1973 yılında Kil-San'a hammadde sağlamak amacıyla Ma-Kö Madencilik Ormancılık Tarım Turizm San. ve Tic. A.Ş., Hafriyat ve nakliyat işleri için Haf-Nak Hafriyat Nakliyat İnşaat San. ve Tic. A.Ş., makine tamir ve yapımı için Ekma Makine San. ve Pazarlama Dış Tic. A.Ş. kurulmuştur.

1986 yılında İş Bankası ve Sınai Kalkınma Bankası'nın hisseleri devralınmış ve Kil-San'ın tamamı Ekmekçioğlu ailesinin olmuştur.

1991 yılında günlük 2.000 ton kil madeni işlemek ve karkas tuğlaların yanı sıra asmolen üretimi yapmak üzere yeni bir yatırıma başlanılarak üretime ara verilmiş, 1993 yılında yeni yatırım tamamlanarak yeniden üretime başlanılmıştır. 1998 yılında fırın pişirme sistemine LPG tesisi eklenmiştir.